NASA Mars'ta Bulduğu Şeyi Açıkladı

29 Eylül 2015 Salı 15:22

NASA geçtiğimiz hafta yaptığı bir duyuruda Kızıl Gezegen Mars'la ilgili çok önemli bir bilgiyi açıklayacaklarını bildirmişti. O gizemin ne olduğu ortaya çıktı.

NASA Mars'ta Bulduğu Şeyi Açıkladı
Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), daha önce buzul bulunan Mars gezegeninde sıcak aylarda tuzlu su aktığına dair güçlü kanıt elde ettiğini açıkladı.


NASA TV'den açıklama yapan bilim adamları, gezegendeki son gözlemlerin, Mars'ta tuzlu akarsu bulunduğuna ilişkin teorilerini desteklediğini bildirdi.


Bilim adamları, koyu renk, dar akıntıların Mars'ın en sıcak aylarında ortaya çıktığını, yılın geri kalan zamanlarında ise yok olduğunu belirtti. Tuzun suyun donma sıcaklığını düşürmesinin bu mevsimsel akarsuları açıkladığı ifade edildi.


Araştırmacılar, bulgularının 2006'dan beri Mars yörüngesinde bulunan Mars Yörünge Kaşifi adlı uydudan elde edilen verilere dayandığını kaydetti.


Suyun yaşamın temeli olması nedeniyle bu keşfin, Kızıl Gezegen'de hayatın varlığıyla ilgili araştırmaları hızlandırması bekleniyor


Peki şimdi ne olacak?


Büyük keşfin ardından ne yapacakları sorulduğunda bilim insanları, öncelikle bu suyun kaynağına, nereden geldiğine bakacaklarını açıkladılar.


Bitki yetiştirmek mümkün mü?


Soru: Bu suyu kullanarak Mars'ta bitki yetiştirebilir miyiz? Cevap: Bence asıl problem, irtifa farkı. Dünya'da da yüksek irtifalarda sadece yosunlar yetişebiliyor. Mars'ta da benzer bir durum var, gezegenin yüzeyi, Everest'in 3 katı neredeyse. Bu yükseklikte dünyada olduğundan çok daha ince bir atmosfer var, ancak genetik mühendisliği ile bitkilerin dayanıklılığı artırılarak bu sorunlar aşılabilirse, evet, bu su ile bitkiler sulanarak, yetiştirilebilir.


"2020'lerde Mars'ta olacağız"


Yapılan açıklamada, Mars'a gönderilmesi planlanan insanların, bulunan bu su sayesinde işlerinin çok kolaylaşacağı belirtildi. Suyun içerisindeki hidrojen ve oksijeni ayrıştırarak, roket yakıtından, Mars yüzeyndeki insanlar için kritik olan suya kadar çok sayıda ihtiyacın karşılanabileceğinin altı çizildi.


"Yaz" mevsiminde ortaya çıkıyor


Sıvı haldeki suyun Mars'ın "yaz mevsiminde" gezegenin kanyonlarından ve krater duvarlarından escort bayan aktığı, NASA'nın Kızıl Gezege'nin yörüngesinden çektiği fotoğraflarla ortaya çıkarıldı. Bu suyun, gezegenin sonbahar mevsiminde sıcaklıkların düşmesiyle kuruduğu açıklandı. Mars yüzeyinde suyun donmuş halde bulunduğu uzun süredir bilinen bir gerçek. Ancak gezegende sıvı halde su olup olmadığı uzun süredir sorgulanan bir konuydu...


Mars'ta yaşam var mı?


En merak edilen "Mars'ta yaşam var mı" sorusuna ise şu şekilde yanıt verildi: "'Dünya dışında yaşam var mı' sorusuna henüz yanıt bulamadık, ancak yüzeydeki suyun varlığı, yaşam için de büyük bir şans anlamına geliyor, artık araştırmalarımızı bu yönde ağırlaştıracağız"


Yorum Gönder