Yapay Zeka İle Nereye?

23 Nisan 2018 Pazartesi 22:45

Belki de yapay zeka korkusu hiçte magazinsel değildir, kim bilir.

Yapay Zeka İle Nereye?
Yapay zeka teknolojisi kimilerine göre hayatı kolaylaştıran kimilerine göre ise hayatı insan ile robotlar arasında geçecek bir savaşa götüren bir sektör. Putin ve Elon Musk yapay zekanın tehlikesine değişnmiş ve ilerde başımıza sorunlar açabileceklerini belirtmiş iki önemli insan.

Yinede insanın teknolojiden korkmasına gerek yok diyen ve bu alanda büyük yatırımlar yapaarak gelişmiş ürünler üretmeye çalışan insanlar kahir derecede hakim. Zaten yapay zekadan korku espiri ve yersis korku olarak sayılıyor.

Son yapay zeka teknolojisi Çin’ de Akıllı telefon üreticisi Huawei de gelmiş gibi görünüyor. Huawei yapay zekaya insanın duygularını anlama ve buna göre cevap verme yeteneği kazandırmaya çalışıyor. Hatrı sayılır bir başarı da ettiği söyleniyor. Buna göre yapay zeka insanın vücut ısısı, gözleri, nabzı ve hareketlerini takip ederek onun sinirli veya rahat olup plmadığını çözebilecek ve ona göre kendisinden bekleneni yapacak. Mesela arabaya eklenen böyle bir yapay zeka sistemi şoförün sinirlenmesi halinde arabanın kontrolunu kendi eline alacak gibi örnekler veriliyor.

Belki de yapay zeka korkusu hiçte magazinsel değildir, kim bilir.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder