Yunanistan Referandumda 'Hayır' Dedi

06 Temmuz 2015 Pazartesi 12:27

Yunanistan'da bugün yapılan referandumda İçişleri Bakanlığı'nın şimdiye kadar açıkladığı sonuçlara göre oyların yüzde 52'si sayıldı. Buna göre 'Hayır' oylarının oranı yüzde 61'i aşarken 'evet ise yüzde 39'un altında kaldı.

Yunanistan Referandumda 'Hayır' Dedi
Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek üzere sandığa gitti. Yunanistan'da bugün yapılan referandumda İçişleri Bakanlığı'nın şimdiye kadar açıkladığı sonuçlara göre oyların yüzde 52'si sayıldı. Buna göre 'Hayır' oylarının oranı yüzde 61'i aşarken 'evet ise yüzde 39'un altında kaldı.


HAYIR OYLARI EZİCİ FARKLA ÖNDE


Saat 07.00'de başlayan oy verme işlemi 19.00 itibariyle sona erdi. Kayıtlı 9 milyon 855 bin 29 seçmenin olduğu Yunanistan'da 20 bine yakın sandıkta oy kullanıldı. Şu ana kadar sandıkların yüzde 50'si açıldı. 'Hayır' oyu verenlerin oranı yüzde 61 çıkarken, 'Evet' diyenlerin oranı yüzde ise yüzde 39'un alltında kaldı.


YUNANİSTAN'IN EURODAN ÇIKIŞ İHTİMALİ GÜÇLENDİ


Yunan yetkililer, halkın oylamada hayır oyu vermesi durumunda, Pazartesi günkü Eurogroup toplantısında ellerinin daha güçlü olacağını savunuyor.Öte yandan referandumdan 'hayır' çıkarsa, Yunanistan'ın eurodan çıkış ihtimali artacak. Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, 'Eğer Yunanlılar 'hayır' oyu kullanırsa, Yunanistan'ın pozisyonu dramatik olarak zayıflar' demişti.


'HAYIR, YÜZDE 61'İN ÜZERİNDE OLACAK'


Yunanistan İçişleri Bakanı Nikos Voutsis referandumda 'hayır' oyunun yüzde 61 çıkacağını söyledi.


KUTLAMALAR BAŞLADI


İlk sonuçların açıklanmasıyla birlikte çok sayıda 'hayır' destekçisi kutlamalara başladı.


'DEMOKRASİ KAZANDI'


Twitter hesabından açıklama yapan milliyetçi Bağımsız Yunanlar lideri ve Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, 'Yunanlar tehdite boyun eğmeyeceklerini kanıtladılar. Demokrasi kazandı.' diye yazdı.


'MÜZAKERELER HEMEN BAŞLAMALI'


Yunan Hükümet Sözcüsü Gabriel Sakellaridis ise kreditörlerle müzakerelerin hemen başlaması ve iki gün içerisinde tamamlanması gerektiğini söyledi. Bu arada Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in bu akşam bankaların genel müdürleriyle bir araya geleceği belirtildi.


SALI GÜNÜ BANKALAR AÇILIYOR


Varufakis, sandıktan önlemlere 'hayır' çıkması durumunda bankaların Salı günü açılacağını söylemişti. Bankalardaki nakit bitmek üzere olduğundan, Salı gününe kadar Avrupa merkez bankası'nın Yunanistan'a nakit akışını sağlaması gerekecek. Avrupa Merkez Bankası'nın da bu akşam referandum sonuçlarını değerlendirmesi bekleniyor.


KATILIM YÜZDE 50'Yİ AŞTI


Referandumun geçerli olabilmesi için kayıtlı seçmenin yüzde 40'ının sandığa gitmesi gerekiyordu. Yunanistan İçişleri Bakanlığı, bugünkü referandumda katılım oranının yüzde 50'yi aştığının kesin olduğunu açıkladı. 


Yorum Gönder