Bakan Avcı'dan öğrencilere müjde

14 Nisan 2015 Salı 15:38

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ortaokul birinci sınıflarda yabancı dil eğitimine ağırlık verileceğini belirtti.

Bakan Avcı'dan öğrencilere müjde
Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, ortaokul birinci sınıflarda yabancı dil eğitimine ağırlık verileceğini belirterek, "Önce pilot uygulamalarla başlayacağız. Hem fiziki, hem beşeri altyapıları müsait olan özel okullarımız müfredat doğrultusunda hemen geçebilecekler" dedi.


ORTAOKUL BİRİNCİ SINIF İNGİLİZCE MÜFREDAT OLACAK

Avrupa Birliği ile Türkiye tarafından finanse edilen, Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı'nın sahipliğinde Avrupa Konseyi tarafından yürütülen "Demokratik Vatandaşlık ve İnsan Hakları Eğitimi Projesi"nin (DVE/İHE) kapanış konferansına katılan Avcı, basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Avcı, ortaokul birinci sınıflarda İngilizce müfredatının artacağı yönünde haberler çıktığı, bunun hazırlık sınıfı gibi olup olmayacağına ilişkin soru üzerine, ortaokul birinci sınıflarda yabancı dil eğitim ağırlıklı bir müfredat için çalışmaların uzun bir süreden beri devam ettiğini söyledi.

"4+4+4 DEVAM EDİYOR"

Bunun anadolu liselerinde, ondan önceki maarif kolejlerinde ve bazı yabancı okullarda okutulan hazırlık sınıflarına benzetilebileceğini ifade eden Avcı, şöyle devam etti:

"Bunun adına hazırlık sınıfı demiyoruz. Ortaokul birinci sınıfları adını değiştirmeden, çünkü hazırlık sınıfı dediğiniz zaman tekrar milli eğitimde 4+4+4 değişti 5'e geçti gibi tartışmalar, spekülasyonlar başlıyor. Öyle bir şey söz konusu değil. 4+4+4 devam ediyor. Ortaokul birinci sınıflarda pilot uygulamalarla başlıyoruz. Ortaokul birinci sınıflarda yabancı dil eğitimine ağırlık vereceğiz. Bu İngilizce, Fransızca, Japonca, imam hatiplerde Arapça olabilir. Ne kadar erken yaşta yoğun bir yabancı dil eğitimi yapılırsa o kadar başarılı olma imkanımız var. Bunu maarif kolejleri deneyiminden biliyoruz. Bunun için eğitici kadrolarımızın, öğretmenlerimizin hizmet içi eğitimlerden geçirilmesi, sınıfların, altyapımızın ona göre düzenlenmesi gerekiyor. Önce pilot uygulamalarla başlayacağız. Dileyen özel okullar, hem fiziki, hem beşeri altyapıları müsait olan özel okullarımız müfredat doğrultusunda hemen geçebilecekler. Devlet okullarının da hem fiziki, hem beşeri altyapısı müsait olan okullarımızdan başlayarak, peyderpey bütün okullarımızda ortaokul birinci sınıfları Türkçe ve yabancı dil ağırlıklı sınıflar haline getirip, o sınıfta okutulan derslerimizi de 6, 7 ve 8'inci sınıfların müfredatında eriterek çocuklarımızın daha erken yaşta yabancı dil eğitimini ve tabi ki Türkçe eğitimini almalarını sağlayacağız."

Yorum Gönder