Sınavlar mercek altında

06 Nisan 2015 Pazartesi 10:51

Askeri okullar, polis okulları, Adalet Bakanlığı sınavları dahil 2010-2015 yılları arasında yapılan tüm sınavlar incelenecek.

Sınavlar mercek altında
Askeri okullar ve polis okullarına giriş ile Adalet Bakanlığı sınavları başta olmak üzere, 2010-2015 döneminde yapılan tüm sınavlar polis tarafından incelenecek.


Devam eden KPSS'de usulsüzlük soruşturması kapsamında da yaklaşık 3 bin 500 kişinin ifadesine başvurulacak.

Askeri okullar ve polis okullarına giriş ile Adalet Bakanlığı sınavları da dahil son 5 yılda düzenlen sınavlara inceleme geliyor.

2010 yılında düzenlenen ve usulsüzlük yapıldığı iddia edilen Kamu Personeli Seçme Sınavı'nın soruşturması derinleştiriliyor.

YÖK, ÖSYM, Jandarma, TÜBİTAK ve MASAK'tan gelen raporlar, analizler değerlendiriliyor.

2010-2015 yılları arasında gerçekleştirilen askeri ve polis okullarına giriş, Adalet Bakanlığı sınavları ile kamu kurumlarına giriş sınavları çok detaylı biçimde incelenecek.

Söz konusu dönemde sınavlara giren ve durumu şüpheli görülen adayların puanları, varsa önceki ya da sonraki yıllarda katıldıkları sınavlarda aldıkları puanlarla karşılaştırılacak.

Şüphelilerin telefon kayıtları da incelenecek, bu dönemde sınava katılan adaylar ile 2010 KPSS soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları öne sürülen kişiler arasında herhangi bir ilişki, iletişim olup olmadığı da araştırılacak.

Öte yandan, 2010 yılındaki KPSS'ye yönelik soruşturma kapsamında "şüpheli" konumunda olan 3 bin 500 kişinin yaklaşık bin 500'ünün "doğrudan şüpheli" olduğu, kalanlarının ise "paralel yapı" ile bağlantılı olduğu iddia edildi.

Bu kişilerin de ifadesine başvurulacak.

Yorum Gönder