Fırtına ve yağmur başlıyor!

06 Nisan 2015 Pazartesi 12:49

Hava durumu öğleden sonra fena bozacak. Sıcaklıklar düşecek şiddetli yağışlar bastıracak. Özellikle Kocaeli, Bursa, Ankara, Edirne ve İstanbul hava durumuna dikkat.

Fırtına ve yağmur başlıyor!
Öğleden sonra hava durumu raporları değişiyor. Sabah güne sıcak ve güneşle başlayan İstanbul için öğleden sonra alarm verildi. Meteoroloji Karayel'in etkisi ile havanın 7 derece birden soğuyacağını ve sağanak yağışların görüleceğini bildirdi. Özellikle İstanbul hava durumu öğleden sonra fena bozacak.
 

Bu hafta soğuk bir hafta olacak, lodostan dolayı bugün hava sıcak ama Doğu ve iç kesimmlerde kar yağışının görüleceği bir hava durumu geliyor. Şu anda İstanbul güneşli ve sıcak lodostan dolayı sıcak esen bir rüzgar var ama şu anda Edirne'den yurda giren yoğun ve kara bulutlar var. Yağış getiren bu bulutlar Edirne, Tekirdağ'dan geçerek hızlıca Marmara'nın tamamını alarak Batı Karadeniz' e doğru gidecek.


Ege'den yaklaşan bir bulut kütleside EgeBölgesi'ni etkileyecek ve şiddetli yağışlar görülecek. Bugün ılık ama kuvvetli yağış görülecek batı bölgelerde, ama öğleden sonra sert rüzgarlarla hava sıcaklığı düşecek. Ankara'da ilerleyen saatlerde sıcaklıklar yükselecek ve mevsim normallerine ulaşacak. Yarın akşamdan itibaren yurdun büyük bir bölümü soğuk bir havanın etkisine girecek. Sakarya, Bursa, Kocaeli, İstanbul'da yağışlar var bu gece karayelin etkisi ile yağışlar şiddetini arttıracak ve hava çok soğuyacak.

EGE'DE FIRTINA BEKLENİYOR

Ege Denizi'nin kuzeyinde güney ve güneybatı, güneyinde güneydoğu yönünden esecek rüzgarın yarın sabah saatlerinden sonra fırtına şeklinde esmesinin beklendiği bildirildi.
     
Meteoroloji 2. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, Ege Denizi'nin kuzeyinde güney ve güneybatı, güneyinde güneydoğu yönünden esecek rüzgarın yarın sabah saatlerinden sonra saatte 50-75 kilometre hızla fırtına şeklinde esmesinin tahmin edildiği ifade edildi.

İÇ KESİMLERDE KAR YAĞIŞI GÖRÜLEBİLİR

Yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı bulutlu, batı kesimlerin yer yer çok bulutlu, Trakya ve Çanakkale çevreleri ile öğle saatlerinden itibaren Kıyı Ege, Manisa, Uşak, Denizli, İstanbul, Bursa, Bilecik, Sakarya ve Düzce çevreleri, akşam saatlerinden sonra Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı ile Batı Karadeniz'in yağmur ve sağanak, Kıyı Ege'nin yer yer gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Trakya, akşam saatlerinden sonra Marmara'nın güney ve doğusu ile Tekirdağ, İzmir, Aydın ve Manisa çevrelerinde kuvvetli olması bekleniyor.

HAVA SICAKLIĞI

Kuzey ve iç kesimlerde hissedilir derecede (4 ila 8 derece) artacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgar genellikle güney yönlerden, gece saatlerinden sonra Marmara'da kuzey yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, Marmara'nın batısı ve Kıyı Ege'de kuvvetli (40-60 km/s) olarak esmesi bekleniyor.

Yorum Gönder