18 Türk İşçisini Kaçıran Örgüt 4 Şart Öne Sürdü

11 Eylül 2015 Cuma 19:32

Irak'ın başkenti Bağdat'ta Sadr bölgesinde bir stadyum inşaatında çalışan 18 Türk işçiyi kaçıran Şii grup, işçilerin isimlerini ve grubun taleplerini okudukları bir video yayınladı.

18 Türk İşçisini Kaçıran Örgüt 4 Şart Öne Sürdü
Videoda, işçilerin arkasında ellerinde otomatik silahla Şii milisler görülüyor. Al Jazeera Türk'ün haberine göre kendilerine Ölüm Mangaları ismini veren grubun talepleri arasında, Kürt petrolünün Türkiye'den ihracatını durdurma, Suriye'de Fetih Ordusu'nun Fua ve Kafrayya'daki kuşatmalarını kaldırılmasını sağlama ve Türk askerlerinin Irak'tan çekilmesi var. Arka planda ‘Emrindeyiz ey Hüseyin' yazılı pankartı dikkat çeken silahlı grup, işçilerin serbest bırakılmaları için bazı şartlar yayınladı. "Serbest bırakılmaları için Erdoğan'ın yerine getirmesi gereken şartlar:


Silahlı kişilerin Türkiye'den Irak'a geçmesini engellemek, Kürdistan'daki çalıntı petrolün Türkiye toprağından geçmesini durdurmak, Sizin milislerinize [Fetih Ordusu kastediliyor] Foa, Kefreyya, Nubbul ve Zehra bölgelerini kuşatmasını sona erdirmesi ve [Halep ve İdlib'deki Şii bölgelere] gereken yardımların ulaşmasına müsaade etmeleri talimatı vermek, Erdoğan ve partisi bu talepleri yerine getirmediği takdirde Irak'taki Türkiye çıkarları ve ajanları mümkün olan en ağır şekilde ezilecektir." Irak Spor Bakanlığı tarafından Türk firması Nurol İnşaat'a verilen stadyum ihalesinde çalışan işçi ve mühendisler, Çarşamba sabah 02.00 civarı şantiyeden kaçırılmıştı.


NUROL HOLDİNG CEO'SU: BİZİM İŞÇİLERİMİZ


Reuters'a konuşan Nurol Holding CEO'su Uğur Doğan, "Evet bu kişiler bizim işçilerimiz. Şu anda aileleri, Dışişleri Bakanlığı ve Bağdat büyükelçiliğimizle temas halindeyiz" dedi ancak başka bir detay vermedi. Türkiye'den ve Iraklı yetkililerden video hakkında henüz bir yorum yapmadı.


Yorum Gönder