Fenerbahçe'ye saldırıda flaş gelişme

09 Nisan 2015 Perşembe 09:23

Trabzon'da Fenerbahçe kafilesine silahlı saldırıyla ilgili gözaltına alınarak adliyeye sevk edilen 2 kişi adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Fenerbahçe'ye saldırıda flaş gelişme
Trabzon'da Fenerbahçe kafilesine silahlı saldırının failleri olarak yakalanan 2 kişi sorgulamalarının tamamlanmasının ardından Sürmeli Adliyesi'ne sevk edildi. Adliye binası önünde toplanan yaklaşık 40 kişilik grup, zanlıların suçsuz olduğunu öne sürdü. Adliye kapısını yumruklayan zanlının yakınları binaya alınmayınca "Utanmayın, Trabzon sizinle gurur duyuyor" sloganları attı.


ADLİ KONTROL ŞARTIYLA SERBEST!

Sürmene Belediye Başkanı Rahmi Üstün, Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınan 2 şüphelinin, adli kontrol şartıyla mahkemeden serbest bırakıldığını bildirdi.
Sürmene Adliyesi'ne gelen Üstün, bir süre içerde kaldıktan sonra çıkışta yaptığı açıklamada, gözaltına alınan Nihat S. ve Emre A'nın serbest bırakıldığını belirterek, "Şu anda arkadaşlar herhalde 2 günde bir gelip imzalarını atmak suretiyle adli kontrolle serbest bırakıldılar. Problem yok" dedi.

Adliye önünde bekleyen kalabalık gruba hitap eden Üstün, "Arkadaşlar, mahkeme sonuçlanmamış. Mahkeme devam ediyor. Bundan sonraki sürecin devamına bakacağız. Şu anda sevinin. Şükürler olsun" ifadesini kullandı.
Üstün'ün açıklamasının ardından gözaltındakilerin yakınları, valinin istifa etmesini talep eden sloganlar attı. Mahkemeden adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Emre A. ve Nihat S. de bir süre sonra adliye binasından ayrıldı. Sürmene Adliyesi'nin önünde bekleyen şüphelilerin yakınları ve tanıdıkları, Emre A. ve Nihat S'yi alkışlarla karşıladı.
Nihat S'nin adliyeden çıkarken gözyaşlarını tutamadığı görüldü.

"SOMUT DELİLLERE DAYALI KUVVETLİ SUÇ ŞÜPHESİ YOK"

Fenerbahçe otobüsüne yapılan silahlı saldırıya ilişkin gözaltına alınan şüpheliler, sevk edildikleri mahkemece "somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesi bulunmadığı" gerekçesiyle serbest bırakıldı.

Trabzon Emniyet Müdürlüğündeki işlemlerinin ardından gönderildikleri Sürmene Adliyesi'nde savcılık sorgusu tamamlanan Nihat S. ve Emre A, "olası kasıtla birden fazla kişiyi öldürmeye teşebbüs ve mala zarar verme" suçlarından tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Şüphelilerin avukatı Turan Çelik, savunmasında, müvekkillerinin suçu işlediğine dair delilin olmadığını belirterek, "Saldırıda kullanıldığı tahmin edilen tüfeğin, olayda kullanılıp kullanılmadığına dair bir tespit, bir mermi çıkışı yapılamadığı gibi tüfek üzerinde de parmak izine dair bilirkişi raporu dosyada mevcut değildir" dedi.
Çelik, bu nedenle müvekkillerinin serbest bırakılması gerektiğini söyledi.
Nöbetçi mahkeme de bunun üzerine verdiği kararda, şüpheliler hakkında tutuklama kararı verilmesi için somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunması gerektiğini vurguladı.

Bu kapsamda dosyadaki şüpheli beyanları, Samsun kriminal uzmanlık raporu, bilgi sahibi kişilerin beyanları ve HTS raporlarında zanlılar hakkında olayla ilgili şüphenin var olduğunun anlaşıldığını belirten hakim, şüphelilerin birbirleriyle örtüşen beyanları ve akrabalık bağları değerlendirilerek aralarında yaptıkları telefon görüşmelerinin makul olduğu yönünde kanaat oluştuğunu kaydetti.
Mahkeme, şüpheliler hakkında "somut delillere dayalı kuvvetli suç şüphesinin bulunmadığı" kanaatine vararak, bu nedenle şüphelilerin tutuklanması talebinin reddine karar verdi.

Şüpheliler Nihat S. ve Emre A'nın, haftada 2 gün kolluk birimine imza vermek suretiyle adli kontrol altına alınmaları ve yurt dışına çıkışlarının yasaklanmasına karar veren mahkeme, zanlıların serbest bırakılmasına hükmetti.

Yorum Gönder