Sıfır Telefonda Trojan

13 Mart 2018 Salı 11:16

Bilgisayardan telefonlara kadar her yere bulaşan tehlikeli yazılımlar.

Sıfır Telefonda Trojan
Virüs, trojan, slucan, kötü amaçlı bir sürü yazılım; internete bağlanan her cihazda güvenliğimizi tehdit ediyor. Bilgisayardan telefonlara kadar her yere bulaşan tehlikeli yazılımlar.

Ama önemli olan bu değil. İşin daha tehlikeli kısmı artık sıfır aldığını bir cep telefonu veya bilgisayarda bile bu tür yazılımlar olabiliyor. Normalde siz internette sörf yaparken veya internetten indirdiğiniz bir dosya ile cihazlarınıza giren virüsler artık üretim aşamasında cihazda geliyor. Bunuda gördük.

İnternette yayılan haberlere bazı telefonlarda üretim aşamasında henüz telefonalara yazılım yüklenirken trojan yüklenmiş. Bu tür yazılımlar telefonlarda ki tüm bilgileri çalabiliyor. Uzmanlar bu tür virüslerin ancak  şirketin güvenlik güncellemesiyle veya uzman birilerinin mudahalesiyle giderilebiliyor. Artık telefon alırken ciddi ve büyük markalar bile güvenilirliğini yitirmiş görünüyor. Bakalım büyük firmalar bununla nasıl baş edecekler. Zira telefon üreticisi firmalar yazılımcıların kurbanı olmak üzere.

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder