GÖBEKLİ TEPE AÇILIYOR

15 Ocak 2018 Pazartesi 20:41

1995 yılında başlanan kazılarla ortaya çıkarılan Göbekli Tepe Tapınağı dünyanın en eski tapınağı olarak kabul ediliyor.

GÖBEKLİ TEPE AÇILIYOR

1995  yılında başlanan kazılarla ortaya çıkarılan Göbekli Tepe tapınağı dünyanın en eski tapınma merkezi olarak kabul ediliyor. Tapınak 2016 yılından itibaren çevre düzenlemesi, yolunun asfaltlanması, korunaklı hale getirilmesi ve üstüne çatı yapılması gibi nedenlerle ziyaretlere kapalıydı. Son çalışmaların ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı açılış için tarih verdi. Göbekli Tepe 2018 Nisan ayına doğru ziyaretlere açılacak.

2011 yılında UNESCO tarafından Dünya Miras Geçici Listesi'ne alınan Göbekli Tepe Şanlıurfa il merkezi sınırları içerisinde yer alıyor ve Mısır Piramitlerinden 7500 yıl daha eski.

Göbekli tepe’nin bulunması insan tarihine ilişkin öğrendiğimiz bir çok bilgiyi gözden geçirmemizi sağladı. İnsanların tarım ile yerleşik hayata geçmesinden tutunda, ibadet ve tapınak inşa etme tarihlerine kadar bir çok bilgi Göbekli Tepe ile düzeltilmek zorunda. Zira Göbekli tepe ile insanın günümüzden yaklaşık 12  bin yıl önce tapınak inşa ettiği ortaya çıkmış bulunuyor. Belki de insan hiçbir zaman hayvanlar gibi avcı ve sonra toplayıcı gibi aşamalardan geçmemiştir. Kim bilir?

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder