Bakandan şaşırtan bal açıklaması

Bakan Canikli, TV’de, sosyal medyada reklamı yapılan balların çoğunun yapılan testler sonucu bal olmadığını, bazılarının ise arıyla hiç tanışmadığını gördüklerini söyledi.

03 Mart 2015 Salı 22:18
Bakandan şaşırtan bal açıklaması
Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, Ankara Genç İşadamları Derneği (ANGİAD) Başkanı Fatma Semiz’i makamında kabul etti. Ürün denetimlerine yönelik faaliyetler kapsamında çok ilginç olaylarla karşılaştıklarını dile getiren Canikli, TV’de ve sosyal medyada reklamı yapılan balların çoğunun, yapılan testler sonucu bal olmadığını, bazı balların ise arıyla hiç tanışmadığını gördüklerini söyledi.


“UZAKDOĞU ÜRÜNLERİNDE SIKINTI YAŞIYORUZ”
İhbar yapıldığında anında o ürünü pazarlayan firmaya müdahale ettiklerini ve ürünü incelemeye aldıklarını dile getiren Canikli, şunları söyledi:
“Uzakdoğu’dan gelen ithal ürünler nedeniyle de sıkıntılar yaşıyoruz. Mesela bu ülkelerden gelen oyuncakların yarısına yakını sağlığa zararlıydı. Bu kapsamda tedbirlerimizi aldık. Artık Türkiye’ye kafasına göre mal sokma devri bitti. Sıkı denetimlerimiz ve analizlerimiz et gibi ithal yiyecekler için de devam ediyor. Pek çok kalemde, ithal ürünün girişinde ciddi düşüş, yerli ürünlerin satışında artış başladı.”

SAĞLIK ÜRÜNLERİNDE DE AF YOK
Türkiye’nin neresinden olursa olsun, bir ihbar yapıldığı zaman anında o ürünü pazarlayan firmaya müdahale edildiğini hatırlatan Canikli, şikayet anında ürünün yayınının hemen durdurulduğunu ve ürünün incelemeye alındığını belirtti. Aynı durumun tanıtımı yapılan sağlık ürünleri için de geçerli olduğunu dile getiren Canikli,  “Zayıflama escort kartal hapları ve çeşitli hastalıklara iyi geldiği öne sürülen ürünlerin büyük bölümünün reklamlarını durdurduk. Çünkü hiçbirinin sağlık kurallarına uygun olmadığını gördük” dedi.

MARKETTEKİ ÜRÜNLERDE İNCELENİYOR
Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın yanı sıra Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı da kayıtlı, etiketli balların denetimini sıkı tutuyor. Etiketli ürünlerde yapılan denetimlerde, taklit olduğu tespit edilen ürünler toplatılıyor, firmaların isimleri kamuoyu ile paylaşılıyor ve idari para cezası uygulanıyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Alo 174 Gıda Hattı’na da gelen vatandaş şikayetleri,  Bakanlık tarafından incelenip, değerlendiriliyor.

    Yorumlar

Hava Durumu
Linkler
Arşiv