KEDİ PARAZİTİ TEHLİKELİ HASTALIKLARA YOL AÇABİLİYOR!

27 Eylül 2017 Çarşamba 21:14

Beyinde yaşayan Toxoplasma gondii parazitinin dünya genelinde en az 2 milyar kişide bulunduğu tahmin ediliyor.Bu tek hücreli canlı özellikle fetuslar için tehlike arz ederken çalışma sonuçlarına göre parazit sebebiyle Epilepsi,Alzheimer,Parkinson ve hatta bazı kanser türlerine yakalanma riski artıyor.

KEDİ PARAZİTİ TEHLİKELİ HASTALIKLARA YOL AÇABİLİYOR!
 Beyinde yaşayan Toxoplasma gondii (oldukça küçük, garip bir yaşam döngüsü olan ve konak canlıda tehlikeli sonuçlara sebebiyet verebilen tek hücreli bir parazittir.) parazitinin dünya genelinde en az 2 milyar kişide bulunduğu tahmin ediliyor.Bu tek hücreli canlı özellikle fetuslar için tehlike arz ederken çalışma sonuçlarına göre parazit sebebiyle Epilepsi,Alzheimer,Parkinson ve hatta bazı kanser türlerine yakalanma riski artıyor.
Tufts Üniversitesi’nden Nörobilimci Dennis Steindler ‘çalışma esnasında nörodejeneratif hastalıkları da hesaba kattıklarını’ belirtti. Söz konusu parazit sıklıkla kedi dışkısına temas edilmesiyle veya pişmemiş et yenmesiyle insanlara bulaşıyor.Toxoplasma gondii bulaşmanın ardından beynin kimyasını ve bağışıklık sistemimizi değiştiriyor. Bu çalışmanın iddialarıyla ilgili olarak tereddütte kalan bilimciler çok olmasına karşın yeni araştırmada 16 enstitüden 30 bilimci parazitin salgılarıyla ‘ev sahibini’ nasıl etkilediğini ortaya koyuyor.

Araştırmacılar ulusal veri merkezinden 1981 yılından beri Toxoplasma gondii barındıran ve incelenmiş 246 bebeğin verilerini analiz etti. Sonuçlara göre bu paraziti barındıran kişilerin mRNA ve protein dizilimleri çeşitli nörodejeneratif koşullara sahip hastalarla benzerlik gösteriyor ve epilepsi riskini artırabiliyor. Çalışma kapsamında yaklaşık bin 200 genin kanser ve parazitle bağlantısı keşfedildi.

Araştırmacılar, beyin parazitinin insanlarda bazı hastalıkları tetiklediğini iddia etse de bu çalışma şu an için tamamlanmış değil. Fakat daha başka araştırmalardaki tahminler, bu parazitin dünyanın yarısında olduğunu ya da olabileceğini gösterdiği için üzerine çalışılması gerekiyor.

Yorum Gönder