Bir Ortadoğu Hikayesi

11 Nisan 2018 Çarşamba 16:12

Bir varmış bir yokmuş bir Trump bir de Putin varmış. Doğal Gaz zengini olan Putin, gazını AB’ye satmaya çalışıyormuş.

Bir Ortadoğu Hikayesi
Bir varmış bir yokmuş bir Trump bir de Putin varmış. Doğal Gaz zengini olan Putin, gazını AB’ye satmaya çalışıyormuş. Bunun için Güney Akımı projesini başlatmış. Karadeniz üzerinden Avrupa pazarına gazını götürmeye niyetlenmiş. Ancak Trump bunu engellemiş. Çok kızan Putin başka bir projeyi hayata geçirmiş, “Denizin üzerinden gidemedim bari altından gideyim” demiş . Bu kez Türk Akımı projesi ile denizin altından Türkiye’ye ve oradan da AB’ye gaz götürmek istemiş. Ancak Trump, projenin Avrupa ayağındaki ülkeleri karıştırıp, kırıştırmış ve yine engellemiş. Bu kez trump sinirlenmiş Suriye’ye girmiş. İran ile Suriye’de hakim güç olmaya çalışmış. Burada bir taşla iki kuş vurmak isteyen Putin’nin niyeti şuymuş; birincisi, kendi projelerine alternatif olabilecek Trump ürünü boru hattı projelerini engellemek, ikincisi Trump’ın sözünü dinlemeyecek ülkeleri bir araya getirip onlarla Akdeniz’e gazını ulaştıracak bir boru hattı döşemek ve “ver elini AB pazarı” demek.

Bu arada AB’ de trump’ı sıkıştırıyormuş. Ona “Hani benim doğal gazım, Putinden aldırmadın o zaman sen getir, yoksa soğuktan öleceğim” diyormuş. Bunun üzerine, Trump dengeleri değiştirecek ve kaos yaratacak bir projeyi gizlice başlatmış. Böylece hem kendi taraftarları arasındaki safları sıklaştıracakmış hemde İran ile Putin arasında güvensiz bir ortam yapmış olacaktı. Böylece düşmanım dediği İran’nın “Şii Boru Hattı” projesini dolaylı dolaylı başlatmış. Bu da, İran doğal gazını Irak’a, Suriye’ye, oradan Lübnan’a getirmek ve Akdenize ulaşan gazı AB’ye götürmek. Putin hemen olaya mudahale etti ve projeyi engelledi. Trump zaten bunun olmasını bekliyormuş. Ama AB hala gaz istiyormuş.

Trump bu kez, Suudilerden Katar Doğal gazını Katar-Suriye- Türkiye-Avrupa güzergazı üzerinden AB’ye getirmelerini istemiş. Bunun için Putin’e yakın olan Esat ile iyi ilişkiler de inşa edilmiş. Ancak Putin yanına aldığı İran ile hemen olaya müdahale etmiş. “madem öyle , işte böyle” diyerek Esat üzerinden projeyi engellemiş. Esat’ın durumu yukarı tükürsen bıyık aşağı tükürsen bıyık olmuş. O da Sakalı gözden çıkarmış. Trump Suudilere Esadı indirin demiş. Ve Suriye karışmış. Devamı Sonraki Yazıda

 Kaynak: http://www.medyahatay.com/bir-putin-trump-hikayesi-1-h14297.html

Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder