Davutoğlu: Burası Suriye değil

11 Eylül 2015 Cuma 12:41

Başbakan Davutoğlu, sözde özerklik ilanlarıyla ilgili açıklama yaptı: '"Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez."

Davutoğlu: Burası Suriye değil
Başbakan Davutoğlu; sözde özerklik, HDP'nin Cizre yürüyüşü, Kuzey Irak'a kara operasyonu ve İmralı ile görüşme konusunda açıklama yaptı.


İşte Davutoğlu'nun açıklamaları:


SÖZDE ÖZERKLİK


"Burası Suriye değil, öyle kafasına göre herkes kanton falan ilan edemez. Demokratik hukuk devletinde yönetim sisteminin ne olduğu, nasıl yürüyeceği belli" dedi.


HDP'NİN CİZRE YÜRÜYÜŞÜ


Şu anda hangi heyet olursa olsun Ak Parti'den de heyet gitse, oradaki kamu düzeni bağlamında alınan tedbirlere uymak zorunda.


KUZEY IRAK'A KARA OPERASYONU


Gerektiğinde giriliyor ama kapsamlı bir kara operasyonu başlamış değil. Gerektiğinde silahlı güçlerimiz, özel birliklerimiz girerek, geri çıkıyorlar. 2008'de olduğu gibi kapsamlı bir harekat ihtiyaç olursa da başlar.


İMRALI İLE GÖRÜŞME


İmralı ile görüşmemizi gerektiren bir durum yoktur. İmralı ile geçmişte yapılan görüşmelerin ana odağı silahsızlanmaydı. Silahsızlanmayı, silahların Türkiye'yi terki...2013'te bu çerçevede yapılan görüşmelerdi. Şu anda böyle bir irade, böyle bir yaklaşım, böyle bir perspektif oluşmadan görüşmenin bir anlamı yok." 


Yorum Gönder