Erdoğan'dan Bahçeli için koalisyon açıklaması

14 Ağustos 2015 Cuma 17:32

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, koalisyon tartışmaları kapsamında AK Parti'nin MHP ile yapacağı görüşme için ''Netice belirleyici değil. Başbakan, MHP ile görüşecek" dedi.

Erdoğan'dan Bahçeli için koalisyon açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan MHP lideri Devlet Bahçeli'ye sert karşılık geldi. Bahçeli için Erdoğan 'Bahçeli'yi muhattap almayacağım: Şahsıma, ailemle ilgili edep sınırlarını çok aşan ifadeler kullanmıştır" dedi. 


Erdoğan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile yapacağı görüşmeye ilişkin ise, ''Netice belirleyici değil, Başbakan MHP ile görüşüp sonuca bakacak." dedi. 

"BAHÇELİ'Yİ MUHATTAP ALMAYACAĞIM"

Rize'de camii açılışı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün gerçekleşen AK Parti-CHP arasındaki koalisyon görüşmesi için, "Dünkü netice aslında belirleyici bir netice değil." diyen Erdoğan, Bahçeli için ''Bahçeli'yi muhattap almayacağım: Şahsıma, ailemle ilgili edep sınırlarını çok aşan ifadeler kullanmıştır'' dedi. 

Başbakan Davutoğlu'nun MHP Genel Başkanı Bahçeli ile yapmayı planladığı görüşmeye ilişkin, Erdoğan, "Bu görüşmeden sonra nasıl bir tablo ortaya çıkar onu o zaman görüp, ona göre nihai durumu değerlendirmemiz gerekiyor" yorumunu yaptı.

"ŞARTLAR ÇOK DEĞİŞTİ"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'hükümet kurma görevinin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'na verilmesi seçeneği'ne ilişkin yöneltilen soruya 'Şartlar çok değişti, nihai noktayı görelim ondan sonra kararımızı veririz.' diye cevap verdi.

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan Rize'de yaptığı o açıklamalarından çarpıcı satırbaşları:

"45 GÜNDEN SONRA NELER OLABİLİR?"

Dünkü netice aslında belirleyici netice değil. Başbakan MHP Genel Başkanı'ndan talepte bulundu. Bu randevudan sonra nasıl tablo ortaya çıkar o zaman görüp, nihai durumu değerlendirmemiz gerekiyor. Benim takip ettiğim 45 günlük süreçtir. 45 günlük sürecin nihai durumu anayasaldır. 45 günden sonra neler olabilir? Meclis erken seçime gidebilir, cumhurbaşkanı erken seçime götürebilir.

"ERDOĞAN AŞAĞI, ERDOĞAN YUKARI..."

Müsebbibi Erdoğan' diyenler ispat etmeli. Seçimin neticesi ortaya çıkar, Erdoğan aşağı Erdoğan yukarı, birileri Beştepe aşağı Beştepe yukarı. Bunlara anayasal sınırları sorun bilmezler. ben cumhurbaşkanı olarak anayasal sınırları iyi bilirim. Onların siyasetteki mazisi ile mazimi mukayese etmem. Sonuçta etkim olduğumu söyleyenler bunu ispatlamalı. Bahçeli'yi muhatap almıyorum. Yasal süreç işliyor.

BAHÇELİ NE DEMİŞTİ?

CHP ile koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine, Bahçeli, "Milliyetçi Hareket Partisi AKP'yle görüşmeye daha önceki şartları saklı ve baki kalmak kaydıyla açıktır. Fakat önce, Sayın Davutoğlu'ndan bağımsız tavır beklemek ve sarayın yönlendirmesine sırtını döndüğünü tam manasıyla görmek en tabii ve haklı beklentimizdir. Parti olarak azınlık hükümeti veya seçim hükümeti formüllerine kapalı duruşumuz bozulmamıştır. Bu konuda geri adım atmamız eşyanın tabiatına aykırıdır. Cumhurbaşkanı Erdoğan her fırsatta koalisyon hükümetlerini kötülemiş, milli iradenin kararını tartışmaya açmış, dedikodu kazanını kaynatarak Davutoğlu'nun zihni melekelerine ipotek koymuştur. Türkiye tek bir kişinin egosuna, tatminsiz iktidar hastalığına ve koltuk hırsına adeta boyun eğmiştir. Sayın Davutoğlu'nun Erdoğan'ın tembih ve telkini altında yalandan ve iş olsun kabilinden sürdürdüğü koalisyon temasları ülkemizin önünü tıkamış, siyasi uzlaşma dinamiklerini budamıştır. Nitekim demokrasi ve demokratik teamüller sakatlanmıştır"  cevabını vermişti.

Yorum Gönder