Erken seçim ne zaman olacak?

14 Ağustos 2015 Cuma 17:37

Erken seçim ne zaman? AK Parti kulislerinde erken seçim için '18 veya 25 Ekim ile Kasım başı' tarihleri uygun görülüyor.

Erken seçim ne zaman olacak?
AK Parti ve CHP'nin dün gerçekleştirdiği toplantıdan koalisyon adına olumlu bir sonuç çıkmayınca gözler MHP'ye çevrildi. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin 7 Haziran gecesinden bu yana koalisyona ilişkin sert yaklaşımı ve ortaya koyduğu şartlarına bakıldığında ibre koalisyon ihtimalinden erken seçime önüyorç Peki erken seçim ne zaman olacak?


AK PARTİ 18 VEYA 25 KASIM DİYOR

Habertürk'te yer alan AK Parti kulislerine göre, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşmeden de hükümet kurma yönünde sonuç çıkmazsa Türkiye seçime gidecek. Koalisyon kurulamaması durumunda ekonomik göstergeler, iç ve dış gelişmeler nedeniyle yaşanacak belirsizliğin en kısa sürede giderilmesini isteyen AK Parti, seçimlerin 18 veya 25 Ekim ile Kasım başında yapılması ihtimali üzerinde duruyor.

BAHÇELİ İLE KOALİSYON GÖRÜŞMESİ

Başbakan Davutoğlu, randevu talebine gelecek yanıta göre, hafta sonu veya hafta başında Bahçeli ile görüşmeyi planlıyor. Bahçeli'nin, azınlık ve seçim hükümetiyle ilgili tekliflere kapılarının kapalı olduğunu deklare etmesi üzerine Davutoğlu'nun MHP'ye "koalisyon" ve "gündemi-takvimi belli hükümet" kurma teklifini götürmesi bekleniyor.

Devlet Bahçeli'nin, pazartesi günü yaptığı "Türkiye'nin erken seçim gündemi artık tedavülden kalkmış ve ikinci plana düşmüştür" açıklaması, görüşmelerde koalisyon seçeneğinin üzerinde daha fazla durulması ihtimalini gündeme getiriyor.

TBMM HAFTAYA OLAĞANÜSTÜ TOPLANTIYA ÇAĞRILACAK

Başbakan Davutoğlu'nun, MHP ile yapacağı görüşmenin ardından, MYK ve kabine üyelerini birlikte toplayabileceği ifade ediliyor. Bahçeli ile görüşmenin de hükümet kurmayla sonuçlanmaması durumunda, TBMM, AK Parti grubunun imzasıyla "seçim" gündemiyle olağanüstü toplantıya çağrılacak. Davutoğlu, seçim kararının TBMM tarafından alınmasını tercih ettiği için muhalefet partileriyle temaslar sürdürülecek.

Partiler arasındaki görüş ayrılığı, seçime hangi hükümetle gidileceği konusunda ortaya çıkıyor.
AK Parti'de seçime gidilmesi yönündeki irade güçleniyor

EN GEÇ KASIMIN İLK HAFTASI...

Belirsizliğin giderilmesi, ekonomik göstergeler, iç ve dış gelişmeler nedeniyle seçim tarihinin mümkün olan en erken süre olarak belirlenmesini isteyen AK Parti'de ekim sonu veya kasım başında seçimlerin yapılması üzerinde duruluyor.

Türkiye'nin kasım ayının ortasında G-20 Liderler Zirvesi'ne ev sahipliği yapacak olmasının da göz önünde bulundurulduğu süreçte, seçimin 18-25 Ekim veya kasım ilk haftası yapılması ihtimali ağırlık kazanıyor.

Yorum Gönder