Görüşmeden koalisyon çıkmadı

17 Ağustos 2015 Pazartesi 23:49

Başbakan Davutoğlu ile MHP lideri Devlet Bahçeli bugün Meclis’te bir araya geldi. Görüşme yaklaşık 2.5 saat sürdü.

Görüşmeden koalisyon çıkmadı
AK Parti ile CHP arasındaki koalisyon görüşmelerinin olumsuz sonuçlanmasının ardından gözler, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin görüşmesine çevrildi.


Başbakan Davutoğlu ve MHP lideri Bahçeli, saat 14.20'de Meclis'te bir araya geldi. Davutoğlu ile Bahçeli'nin Kocatepe Camisi'ndeki şehit törenine katılması nedeniyle görüşmenin 20 dakika geç başladığı öğrenildi.


Basına kapalı gerçekleştirilen görüşme saat 16.45'te sona erdi.


Başbakan Ahmet Davutoğlu, görüşme sonrası açıklama yaptı.


İşte Davutoğlu'nun konuşmasından satır başları:


Sayın Kılıçdaroğlu'ndan sonra Sayın Bahçeli ile görüşme gerçekleştirdik. Terörle mücadele konusunda geldiğimiz aşamayı paylaştım. Bölgemizdeki gelişmeleri paylaştım. Terörle mücadelede geldiğimiz noktada sayın Kılıçdaroğlu'nun olumlu yaklaşmadığı koalisyon görüşmesinin önemine vurgu yaptım.


Sayın Bahçeli 4 maddelik şartını ifade ederek koalisyona olumlu yaklaşmadıklarını ifade etti. Bir koalisyon mümkün görünmüyor, seçim koalisyonu mümkün görünmüyor, azınlık hükümeti seçeneğini de kabul etmediler. Ardından Meclis'in seçim için toplanbması halinde Meclis'e katılacaklarını ama erken seçime hayır oyu vereceklerini söylediler.


Cumhurbaşkanlığı makamıyla ilgili herhangi bir pazarlığı kabul edemeeyeceğimizi söyledim. Çözüm süreciyle ilgili olarak terörle mücadeleden vazfgeçilemeyeceğini ve vatandaşların aidiyet bilincinin tahkimine ilişkin de bir geri adım söz konusu olmadığını ifade ettik. 17 25 Aralık operasyonuyla ilgili paralel yapının yaptıklarına işaret ettim.


"MAALESEF SAYIN BAHÇELİ İLE DE BİR SONUÇ ALAMADIK"


Dolayısıyla maalesef çok arzu etmeme rağmen Sayın CHP lideri Kılıçdaroğlu ve sayın Bahçeli ile görüşmeler neticesinde bir sonuç alamadık. Arkadaşlarımızla istişare edip sayın Cumhurbaşkanımızla da görüşme gerçekleştireceğim.


SORULAR


Cumhurbaşkanı ile istişare edeceğim dediniz ama görevi iade edeceksiniz?


Bu tabloyu kamuoyu takip ediyor, olabilecek bütün ihtimalleri hayata geçirmeye çalıştık. Sayın Bahçeli'ye kalan 4 ihtimali de tükettik. Siyaset bir çözüm bulma sanatı bu anlamda hiç bir kapıyı kapatmış değiliz. Şu anki tablo itibariyle koalisyon ihtimalini gerçekleştiğrecek bir yol görünmüyor. Bana hükümeti kurma görevi verildi ve Ben de elimden gelen tüm çabayı gösterdim. Yapılabilecek başka bir yol olsaydı onu denemekten imtina etmezdim.


MYK İLE GÖRÜŞÜP GEREKİRSE GÖREVİ İADE EDECEĞİM


MHP'nin bir teklifi oldu mu?


Her şeyi konuştuktan sonra iki akademisyen iki devlet adamı olarak görüş alışverişinde bulunduk. Bir teklif üzerinde görüşülmedi.Toplantıda açık yürekli bir görüş alışverişi oldu.


Yorum Gönder