İsviçre Gazetesinden Türkçe Manşet!

13 Mart 2017 Pazartesi 12:01

İsviçre' nin ünlü gazetesi Blick, Türkçe "Erdoğan' ın diktatörlüğüne hayır oyu kullanın" manşetiyle güne damgasını vurdu.

İsviçre Gazetesinden Türkçe Manşet!
 16 Nisan'da olacak olan referandumda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan' a "diktatör" diyerek damgasını vuran ünlü İsviçre gazetesi Blick, manşetine Türkçe olarak "Erdoğan'ın diktatörlüğüne Hayır oyu kullanın" diyerek Türk halkını açık açık Hayır oyu kullanmaya davet etti. Günlük 150 milyon trajı olan Blick Gazetesi, yaptığı Türkçe manşetin altına da Almanca olarak aynı cümleleri kullandı.

Haber şu şekilde devam ediyor:

"İsviçre'de yaşayan sevgili Türkler
16 Nisan'da Cumhurbaşkanınız Recep Tayyip Erdoğan'ın kendi ülkenizde yetkilerini diktatöryal bir seviyeye çıkarabilecek referandum için sandık başına gideceksiniz.
Yurtdışında yaşayan yaklaşık 3 milyon Türk Vatandaşı ile beraber bu reformda sizler de karar alacaksınız. Bundan dolayı İsviçre'de de yoğun bir seçim yarışı yaşanıyor.
İsviçre dünyadaki en özgür ülkedir. Burada herkes, sonradan dezavantajlı bir durumla karşılaşmadan, kimse işini kaybetmeden, ya da kesinlikle gözaltına alınıp işkence yapılmadan, kendi düşüncesini söyleyebilir, hükümeti eleştirebilir, politika ile ilgilenebilir ve istediği gibi yaşayabilir.
Ve tabii ki kadınlar ve erkekler, Hristiyanlar ve Hristiyan olmayanlar, hükümet yanlıları ve muhalefet yanlıları eşittir. İsviçre'nin temelinde yatan bu değerler bizim için kutsaldırlar.
Kendi değerlerimizi kimseye dayatmıyoruz. Dünyaya nasıl işleyeceğini söylemiyoruz. Ama İsviçre'de bizimle yaşamak isteyen insanlardan da beklentilerimiz var, ve tabii ki sizlerden de İsviçre'de yaşayan sevgili Türkler. Burada yaşayan herkes değerlerimize saygı göstermeli, yararlandığı özgürlükler için bir duruş sergilemelidir. Herkes için eşit haklar, düşünce özgürlüğü ve kuvvetler ayrılığı.
Yukarıda saydığımız tüm özgürlükler bu yasa ile ülkenizde yok edilecektir. Bunları isteyip istememek gerçekten Türkiye'de yaşayan insanların kararına bağlıdır. Biz İsviçreliler için kabul edilemez olan; buradaki özgürlük ve hukuk devletinden faydalanıp, bunların kendi ülkesinde kaldırılmasını istemektir. Bu kabul edilemez.
Her kim ki kendi ülkesinde diktatöryal bir yapı istiyorsa, buyursun yapsın. Ama kendi ülkesinde o diktatöryal yapıyla yaşamak şartıyla.
İşte bu yüzden BLICK İsviçre'de yaşayan bütün Türkleri referandumda hayır oyu kullanmaya davet ediyor ve böylelikle Türkiye'deki otoriter bir sisteme de hayır."
Anahtar Kelimeler

Yorum Gönder