Kürt sorunu CHP'nin seçim bildirgesinde

30 Eylül 2015 Çarşamba 13:37

CHP’nin bugün kamuoyu ile paylaşacağı seçim bildirgesinin önemli başlıklarından birisi de Kürt sorununa bakış ve çözüm önerileri olacak.

Kürt sorunu CHP'nin seçim bildirgesinde
CHP, 1 Kasım Seçim Bildirgesi’ni bugün ATO Kongre Merkezi’nde düzenlenecek törenle kamuoyuna açıklayacak, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yapacağı sunumla partisinin vizyonunu vurgulayacak.


KÜRT SORUNUNU ÇÖZMEKTE İDDİALI


Kılıçdaroğlu konuşmasında Kürt sorunu konusunda en samimi ve cesur duruşu kendi partisinin gösterdiğini, son gelişmelerin de CHP’nin bugüne kadar önerdiği çözüm yönteminin haklılığını ortaya koyduğunu dile getirecek.


"EŞİT YURTTAŞLIK"


Habertürk'ün haberine göre, CHP’nin seçim bildirgesinde, partinin bugüne kadar Kürt sorununun çözümü konusunda savunduğu ilkeler tek başlık altında toplandı. “Eşit yurttaşlık” ilkesinin öne çıkarıldığı bildirgede, sorunun “güvenlikçi” tedbirlerle çözülemeyeceği vurgulanarak “CHP, Türkiye’nin sorunlarını eşitlik, özgürlük ve adalet temelinde çözmeyi hedefliyor. Sorunun çözümünde ve kalıcı barışın sağlanmasında tek yol, daha fazla özgürlük, demokrasi ve hukuk devleti anlayışının yerleşmesi olmalıdır. CHP, Kürt sorununun çözümünü de bu bağlamda ele alıyor. Sorunu eşit yurttaşlık ve tam demokrasi anlayışı içinde çözecek yegâne adres CHP’dir” denildi.


MADDE MADDE KÜRT SORUNU ÇÖZÜMÜ


Bildirgede, Kürt sorununun çözümü konusunda atılması gereken diğer adımlar ise şöyle sıralandı: -Yüzde 10 seçim barajı yüzde 5’e indirilmeli. -Sorunun çözümüne ilişkin adımlar şeffaf ve hukuka uygun olmalı. -Diyarbakır Cezaevi’nde yaşananları, Uludere başta olmak üzere tüm faili meçhuller ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis Komisyonu kurulmalı. -Seçimlerde ve siyasette dil yasakları sona erdirilmeli. -Adları değiştirilen yerleşim yerlerinin eski adlarının, yeni adlarıyla birlikte kullanılması sağlanmalı. -Dersim arşivleri tarihçilerin erişimine açılmalı. -21 Mart, Nevruz Bayramı olmalı. -Nefret suçları zaman aşımına uğramamalı ve para cezasına çevrilmemeli.


Yorum Gönder