Apple Artık Otomobil İşinde!

20 Temmuz 2017 Perşembe 17:44

Apple şu ana kadar yapacağı en zor yapay zekâ projesi ile gündemde.

Apple Artık Otomobil İşinde!
  Apple’ın CEO’su Tim Cook,  Apple için yıllardır konuşulan “Otomobil üretimi olacak mı?” sorusuna, yaptığı açıklamayla cevap getirdi. Apple’ın önümüzdeki dönemde yeni projesi, sürücüsüz otomobil olacak. McKinsey & CO'ya göre, 2030 yılına kadar sürücüsüz otomobil teknolojileri pazarı 6,7 trilyon dolar büyüklüğüne ulaşabilir. Teknoloji şirketleri de bu konu ile ilgili otomotiv şirketleri ile birlikte çalışmalar yürütmeye başladı. 
Apple’ın büyük rakiplerinden olan Alphabet de şimdiden anlaşmalar yapmış durumda. Apple, Bloomberg’in haberine göre 2014’te kurduğu bin mühendislik ekibi ile Project Titan adını verdiği otomobil projesine başladı. Ekibin başına 2016 yılında eski bir Apple çalışanı olan ayrıca daha önce donanım mühendisi olarak işe başlamış olan ve Apple Watch, akıllı TV gibi projelerde de yer almış Bob Mansfield’in geçtiği biliniyor. 
Ayrıca Tim Cook, Bloomberg’de yaptığı konuşmasında, "Burada ciddi bir değişim fırsatı yatıyor. Sürücüsüz otomobiller, elektrikli taşıtlar ve sürüş paylaşım gibi üç değişim vektörü, aynı anda hayatımızı değiştiriyor" dedi ve bu teknolojiyi ne zaman görebileceğimiz ile ilgili olarak da "Ürün bakış açısıyla ne yapacağımızı söylememiz mümkün değil." dedi.

Yorum Gönder