Facebook'tan 'genel seçim' sürprizi

04 Haziran 2015 Perşembe 16:23

Facebook, 7 Haziran genel seçimlerde oy kullanan kişilerin, bu bilgiyi arkadaşlarıyla paylaşmasına imkan sağlayacak 'Oy veriyorum' butonunu uygulamaya sokacak. Uygulamada parti ismi geçmeyecek, kullanıcılar sadece 'Ben oyumu kullandım' diyecek.

Facebook'tan 'genel seçim' sürprizi
Facebook'tan yapılan açıklamada, ABD, İngiltere, İskoçya ve Hindistan ile Avrupa Birliği Parlamentosu'ndaki çeşitli seçimlerde uygulanan "Oy veriyorum" özelliği, 7 Haziran Genel Seçimleri'nde de kullanıma açılacak.


PARTİ İSMİ VERMEDEN 'OYUMU KULLANDIM' DİYECEK


Facebook hesabı olan seçmenler, haber kaynaklarının en üstünde, "Seçimler bugün. Oy verdiğini paylaş ve daha fazla bilgi al" ifadelerini içeren bir mesaj görecek. Mesajın altındaki "Oy veriyorum" butonuna tıklayan kullanıcılar, hangi partiyi tercih ettiklerinin bilgisini girmeden, oy kullandıklarını arkadaşlarına duyurabilecek.


AMAÇ, SEÇİME KATILIMI TEŞVİK ETMEK


Açıklamada görüşlerine yer verilen, Facebook Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgesi Politikadan Sorumlu Uzmanı Elizabeth Linder, söz konusu özelliğin, seçimlerde oy kullanımını teşvik amacıyla oluşturulduğunu belirtti. Seçimlere katılımın önemine değinen Linder, "(Oy veriyorum) butonunun, diğerlerini de sandığa gitmeye teşvik edeceğini umuyoruz" ifadesini kullandı.


ARKADAŞLARININ PAYLAŞIMINI GÖRÜP SANDIĞA GİDİYORLAR


Nature dergisinin 2012 yılında yaptığı bir araştırmaya dikkati çeken Linder, "2010 yılında gerçekleşen ABD ara seçimlerinde 300 bin seçmen, arkadaşlarının yaptığı paylaşımları görüp oy vermeye gitmiş, Hindistan’daki seçimlerde ise 4 milyondan fazla kişi, oy kullandığı bilgisini arkadaşlarıyla paylaşmış" değerlendirmesinde bulundu.


Yorum Gönder