Suyun Altında da Görev Yapabilen Drone

09 Ağustos 2017 Çarşamba 14:46

Bu drone, aylarca su altında çalışabiliyor. Cracun asıl işlevi “uçmak”ı yerine getirirken, kullanıcının isteği doğrultusunda suyun içerisinde girebiliyor.

Suyun Altında da Görev Yapabilen Drone
ABD’de bulunan John Hopkins Üniversitesi‘nin laboratuvar ortamında geliştirdiği ve CRACUNS adını verdiği drone, su altında uzun süre kalabiliyor
ve tuzlu deniz suyuna dayanıklı bir yapıya sahip. 30 ile 60 metre kadar derinliğe inerek su altına kendini batıran drone, bu şekilde 2 ay boyunca oradaki yerinde gizlenebiliyor. Daha sonrasında denizin dibinden çıkan hava aracı, havalanarak görevine devam edebiliyor.

Casusluk görevi için tasarlanmış gibi gözüken bu robot askeri amaçla geiştirilen insansız hava araçlarını suya da taşıdı diyebiliriz. Askeri amaç dışında, denizin ortasında acil durum malzemeleri taşıyabilecek, mesela Ege denizindeki mülteciler için kurtarıcı olabilecek cankurtaran malzemeleri veya ilk yardım malzemeleri taşıma işleri de bu drone’lara bırakılabilir.

Boeing gibi markalar da su altında da hareket edebilen drone’larla yakından ilgileniyor. John Hopkins Üniversitesi’ndeki ekip, CRACUNS’un maliyet bilgisini açıklamazken, bu drone’u detaylı anlatan bir video paylaştı, linkten erişebilirsiniz.

Yorum Gönder