TEKNOLOJİ ELE VERDİ

Apple telefonlarda yüklü gelen sağlık uygulaması bir cinayeti aydınlattı.

15 Ocak 2018 Pazartesi 13:46
TEKNOLOJİ ELE VERDİ
 Apple telefonlarda yüklü gelen sağlık uygulaması bir cinayeti aydınlattı.
Teknolojinin faydalarını saymaya gerek yok ama böyle bir faydasının da olduğu ve bunun mahkemede delil kabul edilerek bir cinayeti aydınlatacağı hiç düşünülmezdi. 
Apple’ın acil durumlarda ambulansı veya polisi arayarak yardım talep eden İphone kullanıcılarının sevdiği Siri uygulaması bu kez işini bir başka uygulamaya kaptırmış gibi duruyor. Apple’ın bir başka uygulaması (Health) bir cinayeti aydınlatmış durumda. Ama bu kez sahibini kurtarmak yerine onu ele verdi.
Almanya’da kız arkadaşını öldürdükten sonra nehre atan şahsın şüpheler üzerine telefonunu inceleyen polis cinayetin failini bulmuş oldu. Telefonun Health uygulaması verilerini analiz eden polis, atılan adıma sayısından, gidilen yoldan, yoldaki tümseklerden ve bütün bunların uygulamadaki raporlarından yola çıkarak bu sonuca ulaşmış oldu.
Apple Firması’nın telefonlardaki bilgileri kimseyle paylaşmadığı ve bunun için FBI ile bir çok defa karşı karşıya kaldığı ve mahkemelik olduğu biliniyor. Her defasında haklı çıkan Apple kendi müşterilerinin güvenliğini bahane ederek bilgileri vermedi. Ama bu konuda polis özel güvenlik şirketleri kullanarak böylesi durumlarda İphone’ın şifresini kırarak delillere ulaşabiliyor.

    Yorumlar

Hava Durumu
Linkler
Arşiv