Türk Bilimcilerden Giyilebilir Sensör

17 Temmuz 2017 Pazartesi 17:26

İki Türk akademisyen vücut yapısına uygun kumaş ve silikondan yapılabilecek, giyilebilir sensör teknolojisini geliştirdi.

Türk Bilimcilerden Giyilebilir Sensör
 Harvard Üniversitesinde doktora yapmış olan İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Tekstil Teknolojileri ve Tasarım Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Özgür Atalay ve  Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi Dr. Aslı Atalay,  silikon ve kumaşla uyumlu, giyilebilir sensör teknolojisinin başta felçli hastaların, sonrasında giyen tüm kullanıcıların hareket performansında artış sağlayacağını söylüyorlar. 
Özgür Atalay ve Aslı Atalay giyilebilir sensör teknolojisini Dr. Conor Walsh ile birlikte Harvard Üniversitesinde geliştirdi. Şimdiye kadar metal ya da kompozit yapılardan üretilmeye çalışan bu teknoloji ürünleri giyen kişilere bir süre sonra rahatsızlık vermeye başlayacağı gibi vücut hareketlerine uyum sağlamada sorun çıkartabilirdi. Ancak silikon ve kumaşlarda aynı sorunlarla karşılaşılmayacağı gibi, içerisinde bulunan yumuşak sensörlerin esnemeyi kolaylaştıracağı da belirtildi.
 Giyilebilir bu hibrit sensörlerin özelikleri, el hareketlerini ölçebilmesi, her hareketi algılayabilmesi ve adım sayabilmesi başta yer alıyor. Günümüze kadar üretilen sensörlerin çok zor metotlarla üretilmesi sonucu maliyetide oldukça yüksekti ancak bu sensörler daha az maliyetli olmalarıyla birlikte son teknoloji ürünlerdir.

Yorum Gönder