İstanbul'a 2 Raylı Sistem Daha

19 Mayıs 2015 Salı 17:40

Başkan Kadir Topbaş'tan, İstanbul'a iki yeni raylı sistem müjdesi. Topbaş; ilk hattın Eminönü ile Alibeyköy Cep Otogarı, ikinci hattın ise Bahçelievler-Bağcılar-Esenler arasına kurulacağını açıkladı.

İstanbul'a 2 Raylı Sistem Daha
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Eyüp Belediyesi'nin Göktürk'teki yürüyüş parkurunun temel atma töreninde sürpriz bir açıklama yaptı. Topbaş, İstanbullulara Fatih, Eyüp ve Bayrampaşa ilçelerinde ulaşımı rahatlatacak yeni bir tramvay hattının müjdesini verdi.


Projeyi ilk kez açıklayan Topbaş, 'Eminönü'nden başlayan Fatih ve Eyüp sahillerinden geçerek Alibeyköy Cep Otogarı'na kadar gelen 12 kilometrelik bir tramvayın hazırlıklarını yaptık. Yanında da bir bisiklet yolu düşünüyoruz. Eyüp merkezden de Bayrampaşa'ya çıkan bir tramvay olacak. O tramvay hattı da buna entegre olacak. Tramvay ile Haliç sahilinde seyahat imkanını ortaya koyacağız' dedi.


Başkan Topbaş'ın müjdesini verdiği Eminönü- Alibeyköy tramvay hattı 18 istasyondan oluşacak ve seyahat süresini 30 dakikaya indirecek. Yeni tramvay hattı Eyüp Meydanı'ndan Demirkapı ve Bayrampaşa'ya da ayrı bir hat ile bağlanarak entegre olacak. Bahçelievler-Bağcılar- Esenler arasında 11.5 kilometrelik ikinci raylı sistemin kurulması ile de Aksaray-Havalimanı metrosu ile yapımı devam eden Mecidiyeköy-Mahmutbey Metrosu entegre olacak. Hat, Yenibosna'da metro ve metrobüsle, Bağcılar'da metroyla, Tekstilkent'te ise yapımı devam eden metroyla bağlanacak. 


Yorum Gönder