Thales Pırlanta

30 Ocak 2015 Cuma 01:55

Pırlantanın kilosu karat ile ölçülür. Karat kilosu, Tektaş pırlanta yüzüklerin en pratik ölçülebilir niteliğidir. Karat sözcüğü, eskiyen mücevher tüccarlarının pırlantalarını tartmak için kullandıkları "carob" ismi verilen keçi boynuzu tohumundan gelmektedir.

Thales Pırlanta
Bu tohumların kilosu, şaşılacak derecede birbirine benzerlik gösterir. Önceden bir karatlık Tektaş pırlanta yüzük bir keçi boynuzu tohumunun ağırlığına eşitti. Son Zamanlarda ise karat 0. iki gramlık (iki00 mg) standart bir metrik ölçüdür. Her karat 100 eşdeğer puana bölünür. Sözgelişi bir çeyrek karat 25 puandır ve 0,iki5 ct halinde yazılır. Türkçe'de bu puanlara "santim" denmektedir. İki çeşitli pırlantanın eşdeğer karat ağırlığına sahip olması, benzer fiyatta olmasını gerektirmez.

Elmas, natürel madene verilen addır. Bu natürel yeraltı maden, eskiyen isimiyle "gül kesim ", yeni isimiyle "elmas kesim" formunda kesildiğinde ele geçirilen taşa da "elmas" tecrübe ediyor. Natürel elmas madeni, kesim yüzeyi daha çok ve aşağı kısmı kubbe benzeri meydana gelen özel bir formda kesildiğinde ise daha ışıltılı meydana gelen "pırlanta"ya dönüşüyor. Başka Bir Deyişle pırlanta, elmas madeninin kesilerek özel biçim verilmiş halidir. Taşa, kesimi ve şekline yönelik elmas ya da pırlanta ismi veriliyor. Elmasın kesim yüzeyi daha az ve aşağı kısmı düzdür. Elmas pırlantadan daha kımetli olarak bilinse de, hakikat bunun tersidir. Kaliteli pırlantanın adresi thales pırlanta, online satış mağazası ile Tektaş pırlanta yüzükleri sizlere ulaştırıyor.

Thales Pırlanta
https://www.facebook.com/thalespirlanta

Anahtar Kelimeler Thales Pırlanta

Yorum Gönder